Kao što samo ime kaže trajnice su dugotrajni ukras u vrtu. Njihovo korijenje živi nekoliko godina, dok dijelovi biljke iznad zemlje odumiru svake godine u jesen. Tada trajnice prelaze u razdoblje zimskog mirovanja. Većina trajnica cvjeta u ljeto, ali postoje i zimzelene vrste, pa one koje cvjetaju na zimu ili one kojima nakon cvjetanja ostaju suhi plodovi za aranžmane. S nekoliko savjeta pomoći ćemo vam da vaši karanfili, đurđice, perunike ili neke druge trajnice prezime i ponovno procvatu na ljeto.
- Sadnja trajnica u jesen pomaže biljkama da se prije zime dobro ukorijene, dok je zemlja još dovoljno topla i vlažna.
- Ako uz stabla ili grmove želite posaditi nove trajnice, učinite to neposredno nakon opadanja lišća u jesen. Tako ćete biljkama omogućiti dovoljno vremena za prilagodbu prije nego što stabla prolistaju i spriječe dopiranje svjetlosti. Novo posađene trajnice obilnije zalijevajte, posebno u područjima gdje ima mnogo korijenja stabala.
- Redovito čistite zemljište od korova.
- Nakon što u jesen trajnice završe cvatnju, podrežite ih do baze i odstranite im sve uvenule i osušene listove i stabljike.
- Kao ukras tijekom jeseni i zime mogu se ostaviti zanimljivi smeđi listići i cvjetovi.
- Ako trajnice želite presaditi, jesen je najbolje vrijeme za to.
- Trajnice se mogu i spremiti dok su u stadiju mirovanja. Pažljivo ih stavite u kutije napunjene vlažnim kompostom kako se ne bi osušile. Čuvajte ih na hladnom mjestu bez mogućnosti mraza.
- Trajnice u posudama pomladite u jesen tako da ih razrijedite i obnovite kompost.
- U krajevima s hladnom klimom ili za vrijeme oštre jeseni i zime prenesite osjetljive trajnice u zatvoreno i zaštitite ih od mraza.
Jesen u vrtu posvetite trajnicama ili razmislite o sadnji novih vrsta koje će ukrašavati vaš vrt kad ostalo cvijeće prestane cvasti.
Izvor: vrt